צור קשר l תקנון l דף הבית l מפת אתר l הבלוג
 
קבלה ללימודי רפואה – מבחני כניסה

תהלך הקבלה התעדכן לאחרונה לטובה, והחל מ2013 אפשר לעשות את מבחן הקבלה גם בארץ. למראת שיש כמה אוניברסיטאות נוספות שמלמדות באנגלית (כמו מילאנו, רומא ועוד) לפאביה מוקצה מספר ההקצאות הכי גבוה לזרים - 30 מקומות (מתעדכן קצת כל שנה)

מיקום
למראת שהמבחן באנגלית מתקיים בהרבה מקומות בעולם, לישראלים אין טעם לסוע יותר רחוק מתל אביב (המכון לתרבות איטליה). המבחן (IMAT) מתקיים השנה ב14 לאפריל 2013  (תאריך מדוייק משתנה משנה לשנה).

מבחן שפה
סקייליין בפאביה
בגלל שמבחן הכניסה יתקיים באנגלית הוא גם יהווה אינדיקציה לרמת היידע שלכם באנגלית ואין צורך לעשות מבחנים אחרים (כמו TOEFL או IELTS), גם לא יבקשו מכם לעשות מבחן ידע באיטלקית. במידה ואתם ניגשים למסלול באיטלקית לאומת זאת, תצטרכו לעשות מבחן ידע בכתב עם שאלות פתוחות ברמה של B1-B2 כמה ימים לפני מבחן הכניסה באיטליה, ואם לא תעברו אותו אתם לא רשאים לגשת לשום אוניברסיטה ולשום קורס האחר באיטליה באותה השנה.


נושאים למבחן קבלה
את המבחן מכינה חברה בשם Cambridge Assessment שמכינה גם את הבחינות לאוניברסיטאות בבריטניה. מבחן הקבלה באנגלית נקרא IMAT והוא המקבילה האנגלית למבחן הקבלה האיטלקי (אבל לא במאת האחוזים). 

למבחן באנגלית (IMAT) מבנה דומה למקבילו האיטלקי:
Pics2010 001 60 שאלות, עם 5 תשובות אפשריות. תהיה לרשותכם שעה וחצי לענות על כולן.
כל תשובה נכונה מזכה בנקודה וחצי ותשובה לא נכונה מורידה 0.4 נקודה. ככה שאין טעם לנחש!
אסור להכניס מחשבונים או כל חומר עזר.

אתם הולכים להיבחן על 4 נושאים עיקרים, רשומים לפי משקלם במבחן:
  • 30 שאלות בידע כללי והגיון: שאלות על סיכום נכון של רעיון מרכזי של טקסט, הסקת מסקנות בטקסט או תרשים, זיהוי הנחות בסיס בטקסט, זיהוי סתירות לוגיות, פתרון בעיות שמוצגות בטבלאות ותרשימים כמו מציאת דמיון בהצגות נתונים שונות.
  • 14 שאלות בביולגיה: ביוכימיה,מבנה התא, גנטיקה, אנטומיה ופיזיולוגיה בסיסית (מבנה איברי גוף עיקרים, הורמונים, עצבים, מערכת חיסונית) ברמה של קורס ביולוגיה בסיסי באוניברסיטה פחות או יותר
  • 8 שאלות בכימיה: מבנה האטום, סדר בטבלה המחזורית, תמיסות, תגובות כימיות, קשרים כימים, חומצה בסיס, חמצון חיזור, כימיה אורגנית, ברמה של בגרות 5יחידות.
  • 8 שאלות במתמטיקה ופיזיקה: טרמודינמיקה, מכניקת נוזלים, אלקטרוסטטיקה, יחידות מידה. אלגברה וסדרות מספרים, פונקציות, גאומטריה, סטטיסטיקה והסתברות
סילובוס מלא של הנושאים כולל שאלות לדוגמא ניתן להוריד פה
שאלות נוספות לדוגמא ניתן לראות פה (תשובות לראות פה)
העתק של המבחן האחרון של 2012/2013 ניתן לראות פה (התשובה הנכונה תמיד A)

איך ללמוד למבחן כניסה
המבחן באנגלית יחסית חדש ולכן יש מעט סיפרי הכנה למבחן IMAT, לכן בשלב זה כדאי לעבוד עצמאית או עם מורה פרטי  בצמוד לרשימת הנושאים למבחן וגם לתרגל שאלות מספרי ההכנה שזמינים כרגע. בשנים הבאות אני מאמין שכבר יהיו ספרי הכנה מקצועיים באנגלית. ישנם מספר קורסי הכנה בארץ אבל משיחות שלי עם אנשים לרוב הם לא מספקים את הסחורה, לפחות בשנים הקודמות, כי מנסים לדחוס ולעבור על כל החומר בחודשים בודדים ובעלויות גבוהות.

השלכות מבחן כניסה
המבחן הוא מבחן השוואתי ולכן אף אחד לא מצפה מכם לענות על כל השאלות, אלה פשוט להיות בין הטובים בין המתמודדים הזרים. אם המכסה לזרים היא 20 אנשים, אז ה20 עם הציון הכי גבוה יכנסו. בשנה שלי שבה עשינו עדיין את המבחן הרגיל באיטלקית הכי נמוך שהתקבל הוציא 10 נקודות במבחן והכי גבוה 27 נקודות. השנה ישנו מינימום של 20 נקודות שצריך לצבור כדי להיכנס לרשימת הדירוג. לא צריך לחשוש מהרף שכן היו ישראלים שקיבלו במבחן גם יותר מ40 נקודות, אבל זה לא אומר שאפשר להיכנס לשעננות.

החל מהשנה אפשר לקבל נקודות בונוס על שני פרמטרים:
1. אם יש לכם תעודה מוכרת של ידע באנגלית (ראו רשימה במדריך)

למבחן כניסה באיטלקית
מי שיכול ללמוד עצמאית צריך להשיג את ספרי ההכנה המכונים גם "ALPHATEST". הספר כולל את כל החומר הנדרש לכניסה וגם קצת תרגילים שמבוססים על שאלות ממבחנים קודמים. אפשר לקנות חדש דרך אלון (איטליס-טרייד) בארץ.
נדרשים לפחות חודשיים על הספר כדי לעבור על החלקים המשמעותיים במבחן.

קורסים:
יש גם את האפשרות של ללמוד דרך אחת מחברות ההכנה למי שמרגיש שהוא צריך הכנה צמודה. 
חשוב לציין ששמעתי לאחרונה שיש נטייה לחברות הכנה שלא מציאות קורס למבחן באנגלית לשכנע אנשים לא לגשת למסלול הזה, ככל הנראה משיקולים כלכליים. אני ממליץ לכם לבדוק את הטענות והנימוקים עם סטודנטים שלומדים במסלול לפני שתקחו ללב את הדברים.

פוסט הבא: תהליך ההרשמה

 
 

רשימת דיוור